Dobro došli u priču o LAVilli. Krenite s nama na kratak put u prošlost…

Vratimo se u daleku 1885. godinu…


Davne 1885.-e u Ulici Lorenza Jägera, na današnjem broju 4, ugledni je osječki trgovac Leopold Schwarz dao sagraditi kuću za sebe i svoju sedmeročlanu obitelj. Poznata Jägerova ulica, u kojoj su mnogi ugledni Osječani tada gradili svoje prizemne, jednokatne i dvokatne kuće, do danas je ostala netaknuti primjer arhitekture kasnog historicizma u Osijeku.

…objekt s daškom moderne nostalgije…


U prostoru povijesne kuće smjestila se današnja LAVilla; luksuzna, moderna vila sa 12 jedinstvenih smještajnih jedinica. Ime LAVilla inspirirano je bogatom poviješću objekta i nastalo je pažljivom igrom riječi.  Riječ LAV višestruko je vezana za objekt. Leopold (Lav; Lavoslav) ime je prvog vlasnika i graditelja vile, dok četrnaest lavljih glava krasi povijesno pročelje dan danas. Ime u sebi krije još jedno značenje, a ono potječe od talijanske riječi la villa i znači velika i elegantna kuća.

Iako je LAVilla potpuno obnovljeni objekt, u sebi nosi dašak starih vremena koji je prožet kroz njen interijer i eksterijer. Restaurirana secesijska fasada na kojoj se nalaze lavlje glave, velebni središnji rizalit, monumentalna drvena vrata, štukature na zidovima te visoki stropovi samo su neki od detalja koji se kriju u LAVilli.

…dom u kojem se živjelo i radilo…


Iza 22 metra širokog uličnog pročelja kuće Schwarz, današnje LAVille, pružao se široki kolni ulaz, te tri najreprezentativnije sobe Herrenzimmer, blagovaonica i dnevna soba. Prema dvorištu su se nizale velika dječja soba, spavaća soba, ogroman razvedeni hodnik, kupaonica i zaseban zahod, te kuhinja s Wasserleitungom i zidanim štednjakom. U svim je sobama bila predviđena kaljeva peć, dok su se kuhinja i kupaonica grijale pomoću štednjaka i bojlera. Visina haustora bila je gotovo tri i pol metra, a visina soba u prizemlju bila je gotovo tri metra. Iz haustora su jedne stube vodile u visokoprizemni stan, a druge u podrum. Zanimljivost u projektu ove kuće je planirana dječja soba, što nije bio čest slučaj u ono vrijeme. Luksuzno organiziran tlocrt kuće daje nam do znanja da je obitelj Schwarz živjela dinamičnim društvenim životom te da je u kući bio za ono vrijeme vrlo dobro usklađen intimni i poslovni segment života ove obitelji.

…crtice o Leopoldu Schwarzu…


Leopold Schwarz bio je trgovac. Na najstarijoj fotografiji gornjogradskog trga se vidi netom izgrađena gradska kuća i natpis tvrtke Schwarz & Weiss. Leopold Schwarz s vremenom je od Weissa preuzeo vlasništvo dućana pomodne robe, proširio dućanski izlog monumentalnom drvenom ostakljenom konstrukcijom nad kojim je postavio i novi natpis LEOPOLD SCHWARZ. Leopold Schwarz umro je 14. studenoga 1903. u 61 godini života. Za sobom je ostavio ožalošćenu suprugu Annu i petero djece u mladalačkoj dobi. Dva tjedna nakon Leopoldove smrti, Schwarzov ugledni dućan na glavnom osječkom trgu kupio je osječki trgovac iz Donjeg grada Florijan Stanetty, a kupovinu su zabilježile i osječke novine. Florian Stanetty na istom trgu 1910. godine sagradio je prvu osječku robnu kuću. Kuća Schwarz je nekoliko godina nakon Leopoldove smrti ubilježena kao vlasništvo Financijalnog erara što nam govori da se obitelj ubrzo razišla. Djeca su udajama i ženidbama vjerojatno napustila obiteljski dom, a o sudbini supruge Anne, za sada, ne znamo ništa. Možda se odselila iz Osijeka s nekim od svoje djece ili se moguće preudala jer njenog imena nema uklesanog na obiteljskoj grobnici. Za sada to ostaje tajna. U osječkom Adresaru iz 1934. na ovoj je adresi bila smještena Porezna uprava, a zadnji korisnik kuće prije preuređenja u apartmane LAVilla bio je Geodetski zavod d. d. Osijek.

…vrijeme za nove osječke priče i uspomene…


Kako bi očuvali i naglasili povijesne detalje objekta, vlasnici su pri uređenju posebnu pažnju stavili na balans klasike i novog, s ciljem zadržavanja retro-glamuroznog aspekta. S druge strane, LAVilla je opremljena modernim namještajem i tehnologijom (beskontaktni check-in, optički internet, novi uređaji) što doprinosi novoj razini luksuza.

LAVillini smještajni kapaciteti su veliki; u 12 se jedinica koje prate povijesni tlocrt može smjestiti do 36 gostiju. U prizemlju se nalaze četiri velika, luksuzna apartmana s dnevnim boravkom, kuhinjom i blagovaonicom, te prostranim sobama. Na prvom se katu, u potkrovlju zgrade, nalaze jedan apartman i tri studio apartmana, s prostorijama koje objedinjuju prostor za kuhanje i blagovanje te prostore za spavanje. Na katu se nalaze i četiri komforne sobe s kraljevskim krevetima i svime potrebnim za potpuni odmor. Gosti koji odaberu LAVillu kao destinaciju tijekom svog boravka u Osijeku, uživat će u iznimnom komforu, interijerima prožetim modernom nostalgijom te lokaciji nadomak svih zbivanja i znamenitosti Grada na Dravi.

S mislima o nekim starim pričama napisali smo novu, našu LAVilla priču.

Postani i ti dio LAVilla priče. Čekamo te u Gradu na Dravi.